سر تیتر اخبار

بیش از ۱۰۰۰ سمن در استان اصفهان دارای مجوز شهرداری هستند/فعالیت ۲۷۰ سمن در حوزه جوانان افتتاح پایگاه امداد و نجات شهیدمجید عباسی درس وفاداری، خودکفایی، افتخار و عزت را باید از عشایر آموخت. تعریف ۱۸۶ هزار میلیارد تومان پروژه در فولاد مبارکه /  عملیات احداث ۵ پروژه بزرگ در فولاد مبارکه آغاز شد افزایش سرمایه چشمگیر فولاد مبارکه برای سهامداران پر شمار خود افزایش سرمایه با هدف سرمایه‌گذاری در حوزه‌های زیرساختی صنعت فولاد کشور سلامت باامنیت و معیشت سه نیاز اساسی کشور تصادفات باتامین تجهیزات بازدارنده کاهش می یابد قیمت های جهانی فولادمبارکه به شدت سقوط کرد/حفظ اشتغال حمایت از مصرف کنندگان داخلی و تثبیت قیمت فولاد پرداخت یارانه نقدی تا کی ادامه دارد ؟ مسکن های مهر در مرز دو میلیارد تومان قرار گرفت اصفهان در بحران شدید بی آبی/وضعیت آب شرب اصفهان همچون خرمشهر می شود اصفهان ظرفیت خوبی در سرمایه گذاری در بازار سرمایه دارد / کاهش بروکراسی های اداری برای تسهیل ورود به بازار سرمایه پایداری رگبارهای موسمی تا نهم مرداد ماه در ۲۷ استان کشور تصویب لایحه دولت در مجلس مجوزی برای افزایش حقوق کارکنان مراجعه به ارتفاعات تهران و جاده‌های کوهستانی وحاشیه رودخانه ها ممنوع شد پایه پولی رشد قابل توجهی دارد / تورم نقطه به نقطه به ۵۴ درصد رسیده است حمایت برانکو ایوانکوویچ از سر مربی تیم ملی ایران /اسکوچیچ از کی روش بهتر است نرخ سود در بازارهای هفته چهارم تیر خبر از سه اتفاق مهم داشته است مودیان املاک گران قیمت،برای پرداخت مالیات فقط یک ماه فرصت دارند

0
در نشست خبری «همایش فرصت‌های تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان» مطرح شد:

اصفهان ظرفیت خوبی در سرمایه گذاری در بازار سرمایه دارد / کاهش بروکراسی های اداری برای تسهیل ورود به بازار سرمایه

  • کد خبر : 18934
  • 09 مرداد 1401 - 11:23
اصفهان ظرفیت خوبی در سرمایه گذاری در بازار سرمایه دارد / کاهش بروکراسی های اداری برای تسهیل ورود به بازار سرمایه
نشست خبری «همایش فرصت‌های تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان» با حضور رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران ، مدیرعامل شرکت فرابورس ایران و جمعی از اصحاب رسانه در اتاق بازرگانی استان اصفهان برگزار شد.

به گزارش عصر تحلیل از اصفهان، «همایش فرصت‌های تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان» محور نشست خبری اتاق بازرگانی اصفهان بود که مجتبی کاروان رئیس کمسیون اتاق بازرگانی ایران و نایب‌ رئیس کمیسیون مسئولیت‌های اجتماعی اتاق بازرگانی اصفهان در ابتدای جلسه با اشاره به مطالبه جدی فعالان اقتصادی استان از بورس و فرابورس گفت: متأسفانه در حوزه فرهنگ‌سازی درباره تأمین مالی از بازارهای سرمایه نسبت به سایر کشورهای جهان ضعیف عمل شده و کشورمان در این زمینه در رتبه پایینی قرار دارد.

وی همچنین تصریح کرد: متاسفانه هنوز در کشور ما تامین مالی از طریق بازار پول متداول است به طوریکه این مساله یعنی معاملات و مراوادات مالی در کشورهای توسعه یافته از طریق بازار سرمایه انجام می شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی استان اصفهان در ادامه این بحث متذکر شد: از شرکت فرابورس ایران تقاضا داریم این فرآیند را تسهیل کند که البته نسبت به گذشته بهبود یافته است.

وی ادامه داد: برای تأمین مالی شرکت‌ها از طریق بازار سرمایه بهتر است شرکت‌ها بر اساس رتبه‌ای که در نظام رتبه‌سنجی کسب می‌کنند الزامی به ارائه تضمین بانکی نداشته باشند تا به سمت بازار پول سوق پیدا نکنند.

کاروان عنوان کرد: خوشبختانه هم‌اکنون در حوزه پذیرش شرکت‌ها در بازار سرمایه شاهد شرایط بهتری هستیم که امیدوارم تداوم یابد چون هیچ بازاری در دنیا شفاف‌تر از بازار سرمایه نیست. باید توجه داشت بازار سرمایه بازار ریسک است اما بازدهی و میزان رشد آن از تمام بازارهای دیگر بیشتر بوده است.

رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران با اشاره به ضربه‌ای که در چند سال اخیر به اعتماد عمومی درباره بازار سرمایه وارد شد، افزود: در آن زمان برخی اظهارنظرهای غیرکارشناسی و عدم اطلاع‌رسانی صحیح به مردم باعث ایجاد آشفتگی در بازار سرمایه شد که البته این امر برای ما روشن بود و در نامه‌ای به وزیر وقت این اتفاق را پیش‌بینی کرده بودیم.

اصفهان دارای پتانسیل خوبی در بازار سرمایه است

میثم فدایی مدیرعامل شرکت فرابورس ایران نیز در ادامه این نشست خبری با اشاره به  شرکت‌های دانش‌بنیان خاص و پیشرویی در اصفهان فعالیت می‌کنند، گفت: این استان از ظرفیت مناسبی برای توسعه فعالیت‌های این شرکت‌ها در بازار سرمایه برخوردار است.

وی همچنین تصریح کرد: نباید بازار سرمایه را محدود به شهر و استان تهران بدانیم بلکه بازار سرمایه، بازاری به وسعت ایران است که می‌تواند از ظرفیت تمام استان‌ها بهره ببرد.

فدایی در بخش دیگر صحبتهای خود با اشاره به ابزراهای تامین بازار های سرمایه خاطر نشان کرد: صندوق‌های VC یکی از ابزارهای تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان در مرحله ایده است.

وی ادامه داد: هم‌اکنون بازار سرمایه ۱۴ صندوق VC دارد که با جمع‌آوری منابع مالی از مردم آماده سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها هستند.

مدیرعامل فرابورس ایران با بیان اینکه این صندوق‌ها با بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان منابع مالی آماده تزریق این منابع به شرکت‌های دانش‌بنیان هستند، افزود:پارک علم و فناوری و اتاق بازرگانی اصفهان می‌توانند طرح‌های نیازمند تأمین مالی را به این صندوق‌ها معرفی کنند.

وی همچنین اذعان داشت: کرات فاندینگ دیگر روش تأمین مالی است و هم‌اکنون ۱۴ سکوی تأمین مالی جمعی وجود دارد که آماده حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان استان اصفهان است.

فدایی با اشاره به تامین مالی کسب و کارهای دانش بنیان در سال ۱۴۰۰ گفت: ۱۰۲ میلیارد تومان تأمین مالی جمعی برای کسب‌وکارهای دانش‌بنیان در سال ۱۴۰۰ انجام شده است و در سال جاری نیز تاکنون ۹۵ میلیارد تومان طرح تأمین مالی جمعی تعریف و ۷۵ میلیارد تومان تأمین مالی قطعی برای ۲۴ طرح در سکوهای کرات فاندینگ انجام شده است.

تامین مالی ۸ میلیارد تومانی شرکت دانش بنیان در دو ساعت

وی افزود: جالب اینکه یکی از طرح‌های بزرگ استان اصفهان با جمع‌آوری هشت میلیارد تومان در یکی دو ساعت رکورد سریع‌ترین تأمین مالی را شکست. به نظر می‌رسد با توجه به منابع موجود در استان اصفهان و سطح ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران، سکوی تأمین مالی مربوط به طرح‌های این استان می‌تواند موفق باشد.

فدایی صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی و پذیرش در بازار سرمایه را دیگر روش‌های تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان دانست و افزود: هم‌اکنون چهار صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی بازار سرمایه از شرکت‌های ورشکسته، شرکت‌هایی که نیازمند تجدید ساختار مالی یا تأمین مالی برای رشد سریع‌تر هستند حمایت می‌کند. هم‌اکنون ۵۴ شرکت دانش‌بنیان در بازار سرمایه و ۱۹ شرکت در فرابورس داریم و پنج شرکت نیز در شرف عرضه در بازار سرمایه داریم و استان اصفهان نیز سهم خوبی از این شرکت‌ها دارد.

وی با اشاره به تعیین مسیر سبز در فرابورس برای تسهیل پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: می‌توان از ظرفیت شرکت-پروژه نیز برای پذیرش این شرکت‌ها استفاده کرد. در این روش‌ ۵۰ درصد آورده مالی توسط موسسین و ۵۰ درصد آورده توسط سرمایه‌گذاران در بورس تأمین می‌شود.

مدیرعامل شرکت فرابورس درباره بروکراسی‌های اداری دست‌وپاگیر تأمین مالی که بر سر راه افراد دارای ایده وجود دارد، گفت: اکوسیستم نوآوری کشور در سال‌های گذشته ارتباط خوبی با بازار سرمایه برقرار نکرده و خلأ نشست‌های هم‌فکری احساس می‌شود. اصفهان در تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان جزو سه استان برتر کشور است اما سوال اینجاست که چند همایش تأمین مالی برای شرکت‌های دانش‌بنیان در اصفهان برگزار شده است؟ تلاش کرده‌ایم با مجوزدهی منطقه‌ای و برگزاری همایش و جلسات هم‌فکری در اصفهان این روند را تسهیل کنیم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://asrtahlil.ir/?p=18934
  • نویسنده : داوود شیخ جبلی

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.