• امروز : پنج شنبه - ۳ خرداد - ۱۴۰۳
 • برابر با : Thursday - 23 May - 2024

سر تیتر اخبار

دست‌یابی به آینده بهتر در سایه بهره‌وری در صنعت و تولید دوره شوراهای شهر و روستا ۳ ساله می شود / انتخابات شورا در سال ۱۴۰۴ برگزار می شود چه کسی مدیریت دولت را بعد از رئیسی در دست می گیرد؟ پیام تسلیت رهبر انقلاب اسلامی و اعلام عزای عمومی درگذشت شهادت‌گونه ابراهیم رئیسی و همراهانش تائید شد + جزئیات کسب رتبه نخست  ارزیابی عملکرد توسط اداره کل راهداری استان اصفهان مدیر عامل هلدینگ پترو پالایش اصفهان مدیر منتخب در توسعه و توانمند سازی صنعت شد / هر شرکتی یادگیرنده سریع تری داشته باشد می تواند به وضعیت رقابت برتری دست یابد ارائه تسهیلات ویژه احیای بافت فرسوده شهرداری اصفهان / محرومیت زدایی از اهداف اصلی منطقه ۱۰ / در حال ساماندهی اتباع غیر مجاز با همکاری نهادهای مرتبط هستیم حضور یک هزار و ۷۵۰ شرکت داخلی و خارجی در نمایشگاه نفت/ رشد ۱۵ درصدی مشارکت کنندگان نسبت به سال ۱۴۰۲ کلنگ‌زنی طرح توسعه‌ای نفت خام آفتاب / تولید روزانه بیش از دو میلیون بنزین یورو۵ توسط نفت آفتاب برای عفاف و حجاب چه کرده‌اید؟ فولاد مبارکه بزرگترین صادرکننده غیرنفتی و اولین صادرکننده در زنجیره صنایع معدنی در سال ۱۴۰۲ برگزاری پنل انتقال تجربه سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در حال توسعه سامانه های هوشمند حمل و نقل هستیم/ انعقاد تفاهم نامه با ۲۰ کلان شهر کشور پتروشیمی ها وارد تولید بنزین از متانول می شوند حضور راهداری اصفهان با دستاوردهای نوین و هوشمند عامل انسانی، مهمترین شاخصه در تصادفات/ ۶ خطه شدن دو آزادراه در اصفهان عوارض شدید استامینوفن و مسکن های بدون تجویز پزشک جشن قهرمانی یوزهای زخمی در سرزمین ببرها / پیروزی ۴ بر ۱ فوتسال ایران برابر تایلند یک میلیون و ششصد هزار متقاضی در صف وام ودیعه مسکن

5
طحان‌نظیف در نشست خبری مطرح کرد؛

رای دادن اجباری نیست/ شورای نگهبان نسبت به هیچ گروه سیاسی نگاه خاصی ندارد

 • کد خبر : 22541
 • 09 اسفند 1402 - 13:12
رای دادن اجباری نیست/ شورای نگهبان نسبت به هیچ گروه سیاسی نگاه خاصی ندارد

سخنگوی شورای نگهبان گفت: انتخابات در ایران امری تعیین کننده است. در روزگاری که کشور‌های منطقه با صندوق رای بیگانه هستند نظام جمهوری اسلامی براساس خواست مردم است و هر یک سال در میان یک انتخابات را برگزار کرده است.

به گزارش عصر تحلیل ، وی با بیان اینکه تمام مسئولان ایران براساس رای مستقیم و غیرمستقیم مردم انتخاب می‌شوند، افزود: انتخابات امسال در حدود شصت هزار شعبه اخذ رای برگزار می‌شود. در فرآیند بررسی صلاحیت‌های مجلس بیش از ۱۵ هزار نفر یعنی حدود ۷۵ درصد تاییدصلاحیت شدند.

شش برابر کرسی‌های مجلس نامزد‌های خانم حضور دارند

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: در حال حاضر برای هر کرسی بیش از ۵۲ نفر رقابت می‌کنند. براساس قانون اساسی با اینکه قاطبه ملت ایران مسلمان هستند، اما اقلیت‌های دینی کرسی‌های ثابت و مشخصی دارند. در انتخابات خبرگان ۱۴۴ داوطلب تاییدصلاحیت شده حضور دارند.

طحان‌نظیف بیان کرد: در میان تاییدصلاحیت شدگان قشر‌های مختلف مردم حضور دارند. شش برابر کرسی‌های مجلس نامزد‌های خانم حضور دارند. معنای این اعداد و ارقام این است که در معرض انتخاب مردم قرار بگیرند.

وی اضافه کرد: از حضور نخبگان در انتخابات استقبال می‌کنیم و با توجه به تعداد بالای نامزد‌ها زمینه رقابت فراهم است. در حوزه سلامت، سازوکار‌های نظارت در انتخابات کاملا مردمی است و امر حکمرانی برعهده مردم است. از رای مردم به عنوان حق الناس صیانت می‌شود.

طحان‌نظیف بیان کرد: از ۲۳۰ هزار ناظر مردمی که هیچ رابطه استخدامی با شورای نگهبان ندارند استفاده می‌شود، در روز اخذ رای نمایندگان کاندیدا‌ها حضور دارند که تعدادشان حدود ۶۲ هزار نفر است. حدود ۸۰۰ هزار نفر عوامل اجرایی برای انتخابات هستند.

۲۵۰ هزار نفر مسئولیت امنیت انتخابات را برعهده دارند

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: همواره انتخابات در امنیت کامل برگزار و تمهیدات لازم فراهم شده است. ۲۵۰ هزار نفر مسئولیت امنیت انتخابات را برعهده دارند.

وی گفت: حدود ۱۷۰۰ شعبه در شهر‌هایی که وزارت کشور اعلام کرده انتخابات به صورت الکترونیکی است.

شورای نگهبان نسبت به هیچ گروه سیاسی نگاه خاصی ندارد

طحان‌نظیف اظهار کرد: مشارکت در کشور ما همیشه حائز اهمیت بوده، چون نظام ریشه مردمی دارد و امور براساس خواست و نظر مردم سامان پیدا کرده است. شورای نگهبان نسبت به هیچ گروه سیاسی نگاه خاصی ندارد.

وی با اشاره به اینکه در انتخاباتی که در سال‌های اخیر بوده این تعداد تاییدصلاحیت شده را در کشور‌های دیگر ندیدیم، افزود: برای انتخابات ریاست جمهوری رای‌گیری برای ایرانیان خارج از کشور داریم، اما برای مجلس انتخابات به صورت محلی است، لذا ایرانیان خارج از کشور نمی‌توانند در انتخابات شرکت کنند.

نظر شورای نگهبان درباره رد صلاحیت روحانی چیست؟

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: هر انتخاباتی شرایط خود را دارد. براساس قانون انتخابات مجلس خبرگان شرایطی برای این انتخابات وجود دارد و فقها باید به صورت یکسان صلاحیت را بررسی کنند و برای آقای روحانی این بررسی‌ها انجام شده و ممکن است یک نفر قبلا این شرایط را داشته و الان دیگر این شرایط را نداشته باشد.

وی گفت: گزارشی از تخلف‌های ویژه را هنوز دریافت نکردیم و اگر دریافت کنیم به آن رسیدگی می‌کنیم. شورا ناظر انتخابات است و بررسی صلاحیت‌ها تا زمان صدور اعتبارنامه انجام می‌شود.

طحان‌نظیف اظهار کرد: حدود ۱۲ یا ۱۳ درصد ثبت‌نامی‌ها خانم هستند و مابقی مرد هستند. سن نمایندگی مجلس از سی تا ۷۵ سال است. حدود ۴۰۰ نفر دهه هفتادی هستند دهه شصتی‌ها هم حدود سه هزار نفر هستند.

 رای دادن اجباری نیست

وی اضافه کرد: مشارکت در انتخابات در کشور ما دارای نوسان بوده است، اما همیشه مشارکت بین متوسط و بالا بوده است. نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که مشارکت بالا باشد.

طحان‌نظیف اظهار کرد: شورای نگهبان یک نهاد عالی حقوقی و مبتنی بر مکانیزم‌های قانونی فعالیت می‌کند و اعضای آن نگاه حقوقی دارند و به هیچ عنوان به داوطلبان نگاه سیاسی نداریم. در پرسشنامه شورای نگهبان افراد هیچ الزامی ندارند گرایش سیاسی خود را بنویسند.

وی اظهار کرد: براساس معیار‌های انتخابات آزاد باید بگویم انتخابات آزاد یک انتخابات رقابتی، مردمی و عادلانه است که تمام این مولفه‌ها در انتخابات ایران وجود دارد و حتی رای دادن اجباری نیست و مجازاتی برای رای ندادن در نظر گرفته نشده است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگار ایتالیایی که گفت آیا تعداد ردصلاحیت شده‌ها باعث یاس نمی‌شود؟ گفت: در کشور ما برای هر کرسی ۵۲ نفر رقابت می‌کنند. آیا در ایتالیا، شما چنین تعداد صلاحیت شده را در انتخاباتتان دارید؟ انتخابات باید برگزار شود و مردم ترکیب آن را مشخص کنند.

طحان‌نظیف گفت:  در روز انتخابات علاوه بر ۲۳۰ هزار ناظری که در شعب اخذ رای هستند سامانه مردم ناظر را داریم که تمام ملت ایران با آن می‌توانند اگر تخلفی می‌بینند را به ما گزارش کنتد. پس از انتخابات، قانون فرصتی هفت روزه از سامانه مردم ناظر برای گرفتن تخلفات را پیش‌بینی کرده و شورای نگهبان بر حسب وظیفه خود اگر مشکلی نباشد تایید انتخابات را اعلام می‌کند.

هیچ‌کس مصون از قانون و نظارت نیست

وی بیان کرد: یکی از نهاد‌هایی که به لحاط کارشناسی بیشترین ایرادات را به قانون انتخابات داشته شورای نگهبان بوده و تا وقتی قانون تغییر نکند آن اجرا می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: در کشور ما انجام انتخابات براساس ضوابط انتخابات است. آنچه مهم است اینکه هیچ‌کس مصون از قانون و نظارت نیست. وظیفه شورای نگهبان احراز شرایط افراد برای تاییدصلاحیت است.

طحان‌نظیف بیان کرد: قانون انتخابات حداقل‌ها را در نظر گرفته است. بررسی برنامه‌های افراد در حیطه کار شورای نگهبان نیست. کاندیدا‌ها را به درجه یک و دو و افراد عام و خاص تقسیم نمی‌کنیم. افرادی که حداقل‌ها را دارند تایید می‌شوند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://asrtahlil.ir/?p=22541

  نوشته های مشابه

  12اسفند
  چهره های آشنا جا مانده از مجلس دوازدهم
  انتخابات دوره دوازدهم به پایان رسید؛

  چهره های آشنا جا مانده از مجلس دوازدهم

  09اسفند
  دشمن با قدرت ملی ما مخالف است
  25آبان
  وظیفه همه، زمینه‌سازی انتخابات پرشور در اسفند
  رهبر انقلاب اسلامی در دیدار فقها و حقوقدانان شورای نگهبان تاکید کردند:

  وظیفه همه، زمینه‌سازی انتخابات پرشور در اسفند

  ثبت دیدگاه

  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.