• امروز : دوشنبه - ۷ اسفند - ۱۴۰۲
 • برابر با : Monday - 26 February - 2024

سر تیتر اخبار

افزایش ۲ برابری ارز مسافرتی به  ۱۰۰۰ یورو/ دهک های پایین واکنش نشان دادند مشکلی برای تامین ایستگاههای شارژ خودروی برقی نداریم/ تعرفه برق خودرو تجاری حساب می شود آیا سامانه خودنویس، بساط دلالی مسکن را جمع می کند؟! کارت مادران باردار و شیرده امروز شارژ می‌شود آبفا اصفهان: خطرات احتمالی ریزش فاضلاب ملک شهر برطرف شد تامین گاز، چالش اصلی کارخانه های فولاد کشور انتخابات باید یکی از جلوه‌های مهم و بزرگ انسجام ملی باشد/ مسئولان به جوانان میدان دهند و از ظرفیت‌ها، نشاط و انگیزه آنان غفلت نکنند خبر مهم درباره سهمیه بنزین نوروز/ یک تغییر در تعداد کارت‌های سوخت سال آینده افزایش قیمت بنزین نداریم نشان امین الضرب سند کارآفرینی مسعود صرامی هنوز نتوانستیم مساله بنزین را حل کنیم/ ناترازی انرژی وجود دارد چه اندازه باید کار کنیم تا یک پراید بخریم؟!/ خرید خودرو آرزو شد استقبال توانیر از صادرات برق تجدیدپذیرها ثبت رکورد کاهش ماندگاری تجهیزات در تعمیرگاه مرکزی سود بازرگانی واردات خودرو‌های هیبریدی صفر شد دستگیری ۱۷۸ نفر شرکت های بازاریابی شبکه ای غیرمجاز و هرمی سامانه ویژه فروش بلیت هواپیما راه‌اندازی می‌شود جزئیات جدید از “مالک ۲۷ساله کوروش کمپانی”/ چگونه یک سرباز فراری جیب مردم را خالی کرد! تراز تجاری منفی ۳ میلیارد دلاری در مناطق آزاد همدست “کوروش کمپانی” دستگیر شد/ مالک اصلی پیش از تشکیل پرونده فراری بوده است

2

آیا می توان از پرداخت قبض گاز معاف شد؟

 • کد خبر : 21479
 • 12 آذر 1402 - 18:14
آیا می توان از پرداخت قبض گاز معاف شد؟
به عقیده مسئولان صنعت گاز، برای عبور پایدار از سرمای زمستان، باید کاهش ۲۰ درصدی مصرف گاز نسبت به سال قبل محقق شود و برای تحقق این مهم، ضمن ارسال پیامک هشدار به مشترکان پرمصرف، برای کم مصرف ها هم شرایطی قرار داده اند که مشمول پاداش شده و حتی بیش از هزینه گاز مصرفی، پاداش بگیرند.

به گزارش عصر تحلیل به نقل از همشهری، دو روی سکه مصرف گاز در زمستان امسال زیر ذره‌بین است و ضمن اینکه مشترکان کم‌مصرف و صرفه‌جو تشویق می‌شوند، مشترکان مصر بر بدمصرفی نیز تنبیه خواهند شد. همه این اقدامات برای تضمین پایداری شبکه توزیع گاز در فصل سرما برای همه مردم کشور است.

بنا بر مصوبه جدید دولت، اگر مشترکان گاز در بازه زمانی ۱۶ آذر تا ۱۵ اسفندماه، مصرف خود را در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، بین ۱۰ تا ۳۵ درصد کاهش دهند، نه‌تنها هزینه‌ای به‌عنوان قبض گاز پرداخت نخواهند کرد، بلکه مبلغی نیز به‌عنوان پاداش صرفه‌جویی در حساب اشتراک گاز آنها منظور خواهد شد که می‌تواند صرف پرداخت قبض‌های آینده شود.

تغییرات مصرف گاز در فصل سرد

در فصل سرد امسال، تعرفه گاز نسبت به سال قبل افزایش پیدا نمی‌کند و کاهش دامنه پله‌های مصرف گاز که در سال گذشته انجام شده بود نیز به شرایط قبل برمی‌گردد؛ اما هم‌زمان مشترکانی که مصرف بیشتری داشته باشند، باید خود را برای پرداخت هزینه‌های بالاتر در قالب جریمه آماده کنند.

در حقیقت، مشترکان گاز، در فصل سرد امسال باید رفتارهای بدمصرفی خود را کنار بگذارند تا هم نعمت گاز برای همه شهروندان قابل استفاده باشد و هم مشمول جرائم سنگین نشوند. به‌عنوان نمونه، مسلم رحمانی، مدیر امور هماهنگی گازرسانی شرکت ملی گاز ایران، می‌گوید: «در برخی مناطق حدود ۸۰ درصد مشترکان (چه شهری، چه روستایی) مصارف غیرمتعارف دارند و مثلاً در یک خانه، ۷ بخاری به‌صورت هم‌زمان روشن است.» این رفتار باید در فصل سرد امسال ترک شود.

رحمانی با اشاره به افزایش مصرف گاز از سوی بخش تجاری در زمستان، می‌افزاید: مصرف گاز در بخش تجاری (ازجمله رستوران‌ها) در تابستان روزانه ۵ میلیون مترمکعب است؛ اما در زمستان این عدد ۱۰ برابر می‌شود و به حوالی ۵۰ میلیون مترمکعب می‌رسد؛ که بخشی از این مصرف، قابل توجیه نیست.

این مسئول حوزه گاز با تأکید بر اینکه دمای رفاه برای مراکز تجاری ۱۸ درجه است، می‌گوید: جند سالی است که در فضای باز رستوران‌ها و مراکز تجاری از گرماتاب یا مشعل استفاده می‌شود و در برخی از مناطق مرفه‌نشین، از استخرهای روباز یا بالکن‌های دارای گرماتاب‌های برقی یا گازی استفاده می‌شود که به معنای هدررفت صد درصد منابع است.

کارنامه پرمصرف‌های گاز

متولیان حوزه گاز می‌گویند حدود ۷۰ درصد مشترکان الگوی مصرف را رعایت می‌کنند و تعداد مشترکان بسیار پرمصرف که بیش از سه برابر الگوی مصرف گاز مصرف می‌کنند، کمتر از ۱.۳ درصد مشترکان را شامل می‌شود که از این مشترکان درخواست شده تا با مدیریت مصرف، هم گازبهای کمتری پرداخت و هم با مصرف بهینه، به تأمین پایدار گاز در روزهای سرد سال کمک کنند.

باوجود کاهش جمعیت مشترکان پرمصرف و رسیدن جمعیت آنها به ۱.۳ درصد مشترکان گاز کشور، هنوز بخش بزرگی از گاز کشور توسط این مشترکان دود می‌شود و حدود ۵ درصد کل مصرف بخش خانگی یعنی ۵ میلیارد مترمکعب را به خود اختصاص می‌دهند؛ ازاین‌رو تشویق و ترغیب مشترکان برای مدیریت مصرف گاز و دریافت پاداش تا ۱۰ برابر متوسط قیمت گاز در پله سوم در دستور کار قرار گرفته است. در این شرایط اگر یک مشترک گاز خانگی در تهران، یک بخاری منزل خود را که همواره روشن است، روزانه فقط ۴ ساعت خاموش کند، شامل این پاداش می‌شود.

پیامک هشدار برای پرمصرف‌ها

طبق اعلام مسئولان حوزه گاز، هدف در دوره سرد امسال این است که خدمات‌رسانی پایدار به همه مشترکان انجام شود به‌طوری‌که در هیچ نقطه‌ای از کشور قطعی گاز وجود نداشته باشد. بر همین اساس است که رئیس تعرفه‌ها و قراردادهای شرکت ملی گاز ایران در مورد هشدار جدی مصرف گاز می‌گوید: برای تضمین خدمت‌رسانی پایدار، باید کاهش حداقل ۲۰ درصدی مصرف گاز نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۱ باید محقق شود و به‌منظور مدیریت مصرف، مشترکان پرمصرف گاز شناسایی و برای آنها پیامک‌های هشدار ارسال شده است.

بهرام نورانی می‌افزاید: اصلاح و بهسازی خطوط لوله انتقال گاز ازجمله اقدامات و برنامه‌هایی است که در این زمینه پیش‌بینی‌شده و سوخت و ذخیره زمستانی امسال صنایع انرژی بر نیز وضعیت بهتری نسبت به سال گذشته دارد.

به گفته او، جلسات زمستانی گاز در همه استان‌ها تشکیل می‌شود و همه موظف به پیروی از تصمیمات این جلسه برای کنترل و رعایت محدودیت‌ها ازجمله در ساختمان‌های دولتی هستند

رئیس تعرفه‌ها و قراردادهای شرکت ملی گاز ایران با تأکید بر ضرورت رعایت کامل مصوبات ابلاغی از سوی مراجع ذی‌صلاح، می‌گوید: مقرر شده که مسئولان و مدیران استانی از ظرفیت‌های موجود برای رفع موانع پایداری شبکه استفاده کنند و ضمن شناسایی مشترکین پرمصرف و ارسال پیامک‌های هشدار برای آنها، پایش و بازرسی اماکن تجاری و عمومی و اخطار قطعی برق نیز در صورت مصرف نامتعارف باید انجام شود.

معاون اول رئیس‌جمهوری نیز در بخشنامه‌ای که اخیراً ارسال کرده بود، تأکید داشت که روشن کردن وسایل گرمایشی ادارات یک ساعت قبل از آغاز وقت اداری و خاموش کردن آن‌ها یک ساعت قبل از پایان وقت اداری باید رعایت شود و این وسایل حتماً باید در روزهای تعطیل خاموش شوند.

در این میان، معاینه فنی، تعمیرات دوره‌ای و نصب سامانه پایش هوشمند همه موتورخانه‌ها نیز باید بر اساس ماده ۱۷ قانون هوای پاک، به‌منظور افزایش ضریب ایمنی و بازدهی انجام شود.

همچنین برای کاهش حداقل ۲۰ درصدی مصرف گاز نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۱، اماکن ورزشی موظف شده‌اند که از ساعت ۱۸ تمامی وسایل گرمایشی خود را خاموش کنند و سازمان‌های حراست دستگاه‌ها نیز موظف هستند بر اجرای این بندها نظارت داشته باشند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://asrtahlil.ir/?p=21479

  ثبت دیدگاه

  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.