سر تیتر اخبار

قالیباف برای سومین بار رئیس مجلس شد ذخایر آب سدهای استان به ۴۵۶ میلیون مترمکعب رسید/کاهش ذخیره سدهای بزرگ استان اصفهان ماموریت به سازمان محیط زیست و وزارت خارجه برای رفع مشکل آلودگی هوا بازگشایی زاینده‌رود برای کشاورزان شرق  اصفهان؛ شکوهی گمشده میان جبروت دیروز و بی‌تدبیری امروز سقوط یک فروند جنگنده در شرق اصفهان انجمن مینی‌ گلف ایران به عضویت رسمی فدراسیون جهانی درآمد برگزاری کارگاه های آموزشی کاربرد سامانه های مدیریت هوشمند در آبیاری فضای سبز عدم پرداخت حق ارزش افزوده، شهرداری را با مشکل مالی روبرو کرده است/احیای زاینده رود خواسته ما از رئیس جمهور وضعیت برخی ازمناطق برخوردار اصفهان از روستا پایین‌تر است/بازآفرینی بافت فرسوده اولویت‌ مدیریت شهری اصفهان فولاد مبارکه میزبان اولین گردهمایی مدیران روابط عمومی حوزه معدن و صنایع معدنی ایران حفظ اشتغال، تولید و کرامت انسانی وظیفه اصلی ذوب آهن از پیاده رو سازی چهار باغ تا سنگفرش کوالالامپور “نفت سپاهان” بازار اروپا را به دست می آورد پیگیری چالشهای حوزه ی سرمایه انسانی کلانشهر ها  استان اصفهان مجوز منتا را کسب کرد/منتا آموزش و ارزیابی هوشمند لزوم حمایت از تولیدات در بخش کشاورزی جایگاه رفیع نماد تاریخی اصفهان مورد توجه قرار گیرد برگزاری هفته فرهنگی اصفهان از سر رفع تکلیف دانشگاه‌ها به سمت مأموریت‌گرایی در حوزه پژوهش حرکت کنند

0
معاون پژوهش وزارت علوم در دانشگاه صنعتی اصفهان:

دانشگاه‌ها به سمت مأموریت‌گرایی در حوزه پژوهش حرکت کنند

 • کد خبر : 18243
 • 17 اردیبهشت 1401 - 19:14
دانشگاه‌ها به سمت مأموریت‌گرایی در حوزه پژوهش حرکت کنند
صبح روز شنبه 17 اردیبهشت‌ماه، نشست شورای پژوهشی دانشگاه  با حضور معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با ارائه گزارشی از دستاوردها و برنامه‌های پژوهشی دانشگاه برگزار شد. 

به گزارش عصر تحلیل به نقل از دانشگاه صنعتی اصفهان، رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، در ابتدای این نشست با بیان اینکه، دانشگاه صنعتی اصفهان از نمودهای اقتدار بخشی کشور است؛ بیان داشت: جوان‌های متدین و متخصص دانشگاه تمام اهتمام خود را برای اقتدار بخشی کشور در عرصه پژوهش به کار می‌گیرند.

دکتر میبدی حضور معاون پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری را برای هموار شدن مسیر پیشرفت دانشگاه صنعتی اصفهان مؤثر دانست و ابراز امیدواری کرد: این نشست بستر تحقق اهداف و برنامه‌های پژوهشی دانشگاه را فراهم کند و فرصت‌های مناسبی برای پیشبرد برنامه‌های پژوهشی آتی دانشگاه به همراه داشته باشد.

دکتر پیمان صالحی معاون پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در نشست شورای پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی اصفهان بیان داشت: دانشگاه صنعتی اصفهان یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های کشور است که با وجود منابع انسانی فوق‌العاده، دانشجویان بسیار خوبی که این دانشگاه را انتخاب می‌کند و زیرساخت‌های  مناسبی است که در این دانشگاه وجود دارد، درخشیده است.

دکتر صالحی با اشاره به اینکه در طی سال‌های اخیر حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و نسل چهارم در دانشگاه صنعتی اصفهان شروع شده افزود: مجاورت این دانشگاه با شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان باعث رشد مراکز نوآوری، مراکز رشد تخصصی و ایجاد شرکت‌های زایشی از دانشگاه به بازار تجاری‌سازی در حوزه علم و فناوری شده است.

معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری با بیان اینکه هنوز ضریب تجاری‌سازی یافته‌های ما در حد استاندارد دنیا نرسیده است؛ نام‌گذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری را با عنوان “تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین” فرصت مناسبی دانست تا فاصله یافته‌های علمی با تجاری‌سازی در کشور کوتاه شود.

عضو شورای‌عالی عتف حرکت دانشگاه‌ها را به سمت مأموریت‌گرایی در حوزه پژوهشی  را از دیگر ضرورت‌ها دانست و خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها و مراکز علمی در تمام دنیا علاوه بر وظایف ذاتی که  برعهده دارند سعی می‌کنند باتوجه‌به موقعیت جغرافیایی، سیاسی و ژئو پلتیک منطقه‌ای که قرار دارند، اولویت‌هایی را برای ارائه خدمات منطقه‌ای برعهده گیرند.

وی دراین‌رابطه ادامه داد: با هماهنگی‌های انجام شده، ابلاغیه‌ای از سوی وزیر کشور به استانداران صادر شد تا دبیرخانه‌ای در استان‌ها با محوریت استانداران، برای تحقق  شعار سال و مشخص‌سازی مأموریت‌های دانشگاه‌ها تشکیل شود. از این طریق اقدامات لازم برای جلب پشتیبانی‌های ویژه از طرف وزارت علوم تحقیقات و فناوری یا سازمان‌های دیگر، در تمام حوزه‌های فعال دانشگاهی انجام شود.

همچنین توجه ویژه حوزه معاونت پژوهشی را به افزایش جذب دانشجویان پسادکترا، نمایه‌سازی نشریات علمی، ارزیابی، پالایش انجمن‌های علمی، تقویت هیئت ممیزه دانشگاه‌ها با افراد متخصص در حوزه دانش‌بنیان، تمدید عضویت سالانه دانشگاه‌ها در مراکز علمی بین‌المللی و تقویت شبکه علمی آزمایشگاه‌ها  از دیگر عناوینی بود که در این نشست بیان شد.

دکتر صفوی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در ابتدای این نشست، ضمن ارائه گزارش از دستاوردها و اهداف پژوهشی دانشگاه، چالش‌های پیش روی آینده پژوهش و فناوری دانشگاه را مطرح کرد.

دکتر حمیدرضا صفوی، از تأثیرگذاری ویژه دانشگاه منطقه و صنعت یادکرد و با بیان اینکه باید نسبت به وضعیت پژوهش و فناوری دانشگاه نگاه واقع‌بینانه داشته باشیم بیان داشت: باید تلاش شود اعتبارات حوزه پژوهشی از اعتبارات دولتی جدا شود.

وی با اشاره به اینکه اصفهان صنعتی‌ترین شهر کشور است افزود: استقرار تجهیزات پژوهشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی و اپتیک در دانشگاه به رشد صنایع و توسعه همکاری‌های بین دانشگاهی کمک بسزایی کرده است.

دکتر حمیدرضا صفوی تحریم‌های ظالمانه و قطع ارتباطات بین‌المللی بین مراکز علمی و پژوهشی  را یک تهدید بالقوه برای فعالیت‌های پژوهشی کشور دانست و خاطرنشان کرد: مهاجرت نخبگان در کلیه سطوح دانشجویی، اعضای هیئت‌علمی، فناوران و نوآوران یک مسئله نگران‌کننده برای دانشگاه‌ها است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تمرکز بر اقتصاد نفتی – تجاری و عدم رویکرد اقتصاد دانش محور و دانش‌بنیان را در کشور مسئله‌ای قابل‌تأمل دانست و تصریح کرد: در آیین‌نامه ارتقای اعضای هیئت‌علمی دانشگاه رویکرد ارائه دستاورد مؤثر برای کشور باید بیش از تولید مقاله مورد توجه و اهمیت قرار گیرد.

دکتر صفوی رویکرد مأموریت‌گرایی در معاونت پژوهشی دانشگاه را یک برنامه جدی دانست و تصریح کرد:  پیش‌ازاین رویکرد آموزش‌محور دانشگاه سایه بر امور پژوهشی انداخته بود و اغلب طرح‌های پژوهشی شخص محور بود.

وی ادامه داد: محور برنامه‌های پژوهشی دانشگاه مأموریت‌گرا نمودن بخش‌های مختلف دانشگاه است. حرکت باید به سمت تحقیقات موردنیاز منطقه باشد که پتانسیل‌های آن در دانشگاه وجود دارد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی اصفهان رویکرد جذب نیروی انسانی ساختارهای پژوهشی دانشگاه با استفاده از پژوهشگران غیر هیئت‌علمی و پسادکترا به حدود ۵۰ پژوهشگر در سال ۱۴۰۱، از محل اعتبار طرح‌ها را از دیگر برنامه‌های اصلی حوزه پژوهشی در سال ۱۴۰۱ عنوان کرد و افزود:  با جذب دانشجویان مستعد در دوره پسادکترا، خروج نخبگان از کشور و تداوم همکاری با دانشگاه در قالب برنامه‌های پژوهشی میسر می‌شود.

گفتنی است در این نشست رئیس‌دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه صنعتی اصفهان و رئیس اداره ارتباط با صنعت دانشگاه نیز گزارشی از فعالیت‌های این دو حوزه ارائه کردند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://asrtahlil.ir/?p=18243

  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  ثبت دیدگاه

  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.